Τα νέα του σχολείου μας

Παρακαλούνται οι γονείς που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους πρόγραμμα ενισχυτικής διδασκαλίας να καταθέσουν ηλεκτρονικά (αποστολή στο mail του σχολείου) την αίτηση έως την Δευτέρα 8/11/2021.

Η αίτηση σε word, σε pdf

enisxitiki1

Αγαπητοί γονείς, αγαπητά μας παιδιά,

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά ως εξής:

• 8:30 π.μ.: Προσέλευση μαθητών/τριων της Β’ Τάξης
  • 8:50 π.μ.: Προσέλευση μαθητών/τριων της Γ’ Τάξης
  • 9:10 π.μ.: Προσέλευση μαθητών/τριων της Α’ Τάξης
  • 9:30 π.μ.: Αγιασμός
  • Παραλαβή βιβλίων από την Α, Β και Γ τάξη διαδοχικά.
  • Κάθε μαθητής που παραλαμβάνει τα βιβλία του, αποχωρεί.

Παρακαλούμε όπως δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στα ακόλουθα:

• Η είσοδος των μαθητών/τριων θα γίνει από την κάτω πόρτα και πρέπει να τηρηθεί αυστηρά ο χρόνος προσέλευσης που αναφέρεται παραπάνω για να μην υπάρξει συνωστισμός.
  • Τα παιδιά θα πρέπει να φορούν μάσκα και να κρατούν σε έντυπο (όχι ηλεκτρονικά σε κινητό τηλέφωνο):
    • αρνητικό selftest που θα έχουν κάνει την Κυριακή 12/9/21,
    • ή πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης.
  • Ο έλεγχος των εντύπων θα γίνεται στην πόρτα από τους εκπαιδευτικούς προκειμένου τα παιδιά να εισέλθουν στη σχολική μονάδα.
  • Οι γονείς δεν θα εισέρχονται στο χώρο του σχολείου.

Τα βιβλία θα δοθούν τοποθετημένα σε τσάντες.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!

Την Τρίτη τα παιδιά προσέρχονται κανονικά στις 8:10 π.μ. από την κάτω πόρτα και θα σχολάσουν στο τετράωρο (11:30 π.μ.).

Ευχόμαστε σε όλους μια Καλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά με υγεία!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διεύθυνση του 2ου Γυμνασίου Δραπετσώνας

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2021-2022, σύμφωνα με τις ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας, υπενθυμίζεται ότι:

07-09-21 Διάθεση self-test για τους μαθητές από τα φαρμακεία

Τα Γραφεία Τύπου των Υπουργείων Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας ανακοινώνουν:

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10), δηλαδή ολόκληρου του Σεπτεμβρίου, και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Υπενθυμίζεται ότι:

• το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9,
  • ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,
  • βεβαίωση self-test οφείλουν να φέρουν οι μαθητές που δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού (για τους μαθητές 12 ετών και άνω) ούτε βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου),
  • οι εμβολιασμένοι μαθητές δεν δικαιούνται δωρεάν self-test, καθώς δεν οφείλουν να τα διενεργούν εφόσον δεν προκύψει ειδικός λόγος,
  • η δωρεάν διάθεση self-test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.

Ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος είναι μία διαδικασία εύκολη και απλή, που χρησιμοποιείται και σε άλλες χώρες για τη λειτουργία των σχολείων, έχοντας βοηθήσει στον εντοπισμό χιλιάδων κρουσμάτων και στον συνακόλουθο περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού στην κοινότητα.

Πλέον, όμως, έχουμε και το εμβόλιο, ένα ισχυρό όπλο απέναντι στην COVID-19. Παροτρύνουμε τους γονείς μαθητών 12 ετών και άνω που δεν έχουν ακόμη εμβολιάσει τα παιδιά τους να σπεύσουν να αξιοποιήσουν αυτήν την ασπίδα προστασίας από τον ιό, συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο και στην οικοδόμηση τείχους ανοσίας.

Εδώ μπορείτε να δείτε συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις από την Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών σχετικά με τον εμβολιασμό παιδιών και εφήβων: https://www.minedu.gov.gr/news/49873-2-9-2021-emvoliasmos-enanti-tou-koronoioy-sars-cov-2-paidion-kai-efivon-synitheis-erotiseis-apantiseis-sxetika-me-to-emvolio

Υποκατηγορίες