italy mobility 1

Σχέδιο Erasmus+ KA1: "Δημιουργικό σχολείο για τη νέα εποχή"

4η Κινητικότητα

Προορισμός: Ιταλία, Φλωρεντία

Ημερομηνίες υλοποίησης: 11 - 16 Ιουλίου 2022

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: 2:

• Βουρσούκη Ευλαμπία, κλάδου ΠΕ02.50, Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής
  • Θεοχάρης Απόστολος, κλάδου ΠΕ03.50, Μαθηματικός Ειδικής Αγωγής

Τίτλος προγράμματος επιμόρφωσης: "Tablets and Smartphones: Using Mobile Devices as Educational Tools" (Ταμπλέτες και έξυπνα κινητά: χρησιμοποιώντας κινητές συσκευές σαν εργαλεία μάθησης)

Φορέας υλοποίησης: Europass SRL

Παρουσίαση της επιμόρφωσης

Στόχος της εμπειρίας κινητικότητας: Ανακάλυψη για το πώς μπορούν να ενσωματωθούν φορητοί υπολογιστές, tablet και smartphone στην εργαλειοθήκη ενόςδασκάλου. Νέες ιδέες για το πώς ενσωματώνεται η τεχνολογία στα μαθήματα και εργασία σε μικρές ομάδες για την εκτέλεση πρακτικών εργασιών. Γνώση για τη χρήση λογισμικού, πλατφόρμων και εφαρμογών για επικοινωνία, διαχείριση ομάδων και ενθάρρυνση συνεργασίας και ομαδικότητας. Ενίσχυση της μάθησης μέσω χρήσης σοβαρών τεχνολογικών παιχνιδιών και κουίζ.

Δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν:

Ημέρα 1 – Εισαγωγή μαθήματος και καθορισμός στόχων. Δραστηριότητες "σπασίματος του πάγου" που χρησιμοποιούν το δράμα για την οικοδόμηση εμπιστοσύνης.Προσδιορισμός αναγκών και στόχων για κάθε συμμετέχοντα.Διερεύνηση ποιες τεχνολογίες χρησιμοποιείτε στην τάξη σας; Πώς να ενσωματώσετε φορητές συσκευές στα μαθήματά σας.Δραστηριότητες εργασίας σε ζευγάρια και ομάδες.Προβληματισμός και ερωτήσεις.Παρουσιάσεις των σχολείων των συμμετεχόντων.

Ημέρα 2 – Ενσωμάτωση της τεχνολογίας στα μαθήματα. Διαχείριση μιας τάξης μέσω πλατφορμών Ιστού και φορητών συσκευών.Τι να χρησιμοποιήσετε, πώς να το χρησιμοποιήσετε.Δραστηριότητες, προβληματισμός και ερωτήσεις.

Ημέρα 3 – Κατανόηση των πλατφορμών κοινωνικής δικτύωσης. Κοινή χρήση εικόνων στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.Πώς να χρησιμοποιήσετε τις πλατφόρμες κοινωνικών δικτύων. Δραστηριότητες, προβληματισμοί και ερωτήσεις.

Ημέρα 4 – Πώς να χρησιμοποιήσετε τις Εκπαιδευτικές Εφαρμογές. Χρήσεις και λειτουργίες των Εκπαιδευτικών Εφαρμογών για τη δημιουργία διαδραστικών εργασιών.Κουίζ και εκπαιδευτικά παιχνίδια.

Ημέρα 5 – Η σημασία της επικοινωνίας. Επικοινωνία με συναδέλφους, μαθητές και γονείς. Ηθικά ζητήματα. Πρακτική: Ανάπτυξη μιας τάξης eSafe. Ενθάρρυνση των μαθητών να είναι ψηφιακά εγγράμματοι καθώς και ασφαλείς και υπεύθυνοι κοινωνικοί χρήστες.Προβληματισμός και ερωτήσεις.

Ημέρα 6 – Κλείσιμο μαθημάτων & πολιτιστικές δραστηριότητες. Αξιολόγηση μαθήματος: ανασκόπηση των αποκτηθέντων ικανοτήτων, ανατροφοδότηση και συζήτηση. Απονομή Πιστοποιητικού Παρακολούθησης του μαθήματος. Εκδρομές και άλλες εξωτερικές πολιτιστικές δραστηριότητες.

Μάιος 2024