italy mobility2italy mobility21

Σχέδιο Erasmus+ KA1: "Δημιουργικό σχολείο για τη νέα εποχή"

5η Κινητικότητα

Προορισμός: Ιταλία, Φλωρεντία

Παρουσίαση της επιμόρφωσης

Ημερομηνίες υλοποίησης: 25 Ιουλίου - 5 Αυγούστου 2022

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: 1:

• Παπαχειμώνα Κλεοπάτρα, κλάδου ΠΕ79, Μουσικής

Τίτλος προγράμματος επιμόρφωσης: "Pupils on the Stage: Student-Centered Methodology and Audio-Visual Projects" (Μαθητές στη Σκηνή: Μαθητοκεντρική Μεθοδολογία και Οπτικοακουστικά Έργα)

Φορέας υλοποίησης: Europass SRL

Στόχος της εμπειρίας κινητικότητας: Η διαχείριση μιας αποτελεσματικής και σύγχρονης τάξης που ενθαρρύνει την συμμετοχή και την μάθηση χρησιμοποιώντας τις σύγχρονες τεχνικές. Προώθηση ενός μαθησιακού περιβάλλοντος με επίκεντρο τον μαθητή. Οι μέθοδοι με επίκεντρο τον μαθητή υποστηρίζουν τόσο την αυτονομία όσο και τη συνεργασία του μαθητή με την ομάδα.

Δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν:

Ημέρα 1 – Εισαγωγή μαθήματος & εισαγωγή σε βίντεο•Εισαγωγή στο μάθημα, το σχολείο και τις εξωτερικές δραστηριότητες της εβδομάδας·•Δραστηριότητες "σπασίματος του πάγου"·•Εισαγωγή στα βίντεο: μορφές, εξοπλισμός λήψης, εργαλεία για την προβολή βίντεο· Παρουσιάσεις των συμμετεχόντων σχολείων.

Ημέρα 2 – Πλατφόρμες βίντεο•YouTube και άλλες πλατφόρμες βίντεο: κανάλι, φίλτρα, λίστες αναπαραγωγής, κανονισμοί·•Μετάδοση ροής του μαθήματός σας: επιλογές, εργαλεία και βοηθητικά προγράμματα.

Ημέρα 3 – Εγγραφή βίντεο•Διαφορετικές δωρεάν πλατφόρμες εκπαιδευτικού βίντεο για την υλοποίηση των μαθημάτων.•Βίντεο λήψης: το τηλέφωνό σαν κάμερα. Επιλογή μορφής/ρυθμού καρέ. Τεχνικές λήψης •Καταγραφή της δικής σας παρουσίασης.

Ημέρα 4 – Επεξεργασία βίντεο: Πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο YouTube και άλλο λογισμικό·•Προσθήκη ήχων σε βίντεο από βιβλιοθήκες YouTube·•Προσθήκη υπότιτλων/κειμένου σε βίντεο·•Πρακτική δραστηριότητα:επεξεργαστείτε την παρουσίαση βίντεο ενός συναδέλφου σας.

Ημέρα 5 – Διδακτικές τεχνικές•Ανοιχτό λογισμικό για την εφαρμογή τεχνικών διδασκαλίας·•Παραδείγματα και ασκήσεις.

6η ημέρα – Αξιολόγηση & Εκδρομή Μαθήματος•Αξιολόγηση μαθήματος: συγκέντρωση των αποκτηθεισών ικανοτήτων, ανατροφοδότηση και συζήτηση. • Εκδρομές και άλλες εξωτερικές πολιτιστικές δραστηριότητες.

7η μέρα - ξεκούραση

Ημέρα 8 –Εισαγωγή του μαθήματος •Επιστροφή στο άτομο, υποστήριξη συνεργασίας και υπευθυνότητας.

Ημέρα 9–Στιλ διδασκαλίας•Διαφοροποιημένη διδασκαλία και αποτελεσματική μάθηση·•Προαξιολόγηση και ανάλυση αναγκών των μαθητών.

Ημέρα 10 – Πώς να εμπλέξετε τους μαθητές•Λύσεις, στρατηγικές και μέθοδοι για τη συμμετοχή των μαθητών.

Ημέρα 11 – Πώς να αξιολογήσετε τους μαθητές•Αξιολόγηση μαθητών: καθηγητής, ομοτίμων και αυτόματη αξιολόγηση·•Παροχή ανατροφοδότησης, ρουμπρίκων και χαρτοφυλακίων.

Ημέρα 12 – Εφαρμογή κινήτρων•Κίνητρο: ενδογενές και εξωγενές·•Ενσωμάτωση κινήτρων στα σοβαρά παιχνίδια του μαθήματός σας.•Αξιολόγηση μαθήματος: συγκέντρωση των αποκτηθεισών ικανοτήτων, ανατροφοδότηση και συζήτηση·•Απονομή του Πιστοποιητικού Παρακολούθησης

Μάιος 2024