Δράση: KA122-SCH - Short-term projects for mobility of learners and staff in school education

Σχέδιο Erasmus+ KA1: "Δημιουργικό σχολείο για τη νέα εποχή"

Κωδικός εγκεκριμένου σχεδίου: 2021-1-EL01-KA122-SCH-000013980

Βασικοί στόχοι του σχεδίου: Τέθηκαν 2 βασικοί στόχοι κατά την σχεδίαση του προγράμματος:

α) Βελτίωση της μάθησης μέσα από ψηφιακά εργαλεία και διδακτικές μεθόδους που ενισχύουν την δημιουργικότητα,προωθούν την γνώση μέσα από την παιχνιδοποίηση, τη βιωματική μάθηση καθώς και την ομαδικότητα. Η ένταξη των ψηφιακών και οπτικοακουστικών μέσων στην μάθηση ενισχύει την δημιουργικότητα του μαθητή, την αντίληψη και την προώθηση γνώσης μέσα από την ψυχαγωγία και τη διαδραστικότητα περιορίζοντας παράλληλα την απομόνωση την αλλοδαπών μαθητών ή των μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες.  Η χρήση παιδαγωγικών μεθόδων όπως η «αντεστραμμένη τάξη», η βιωματική μάθηση, η κοινή χρήση οπτικοακουστικών και ψηφιακών μέσων για την ανάπτυξη ομαδικών εργασιών, ενισχύουν την ουσιαστική συνεργασία και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μαθητών με διαφορετικό υπόβαθρο.

β) Βελτίωση της εκμάθησης της ξένης γλώσσας στο σύγχρονο πολυπολιτισμικό σχολείο με εμβάθυνση στην κουλτούρα και τον πολιτισμό της κάθε χώρας και τη χρήση διαδραστικών μεθόδων. Ο εμπλουτισμός της διδασκαλίας των ξένων γλωσσών στο σχολείο μας με χρήση σύγχρονων διδακτικών πρακτικών με άξονα την επικοινωνία και την εκμάθηση μέσα από την κουλτούρα και τον πολιτισμό της χώρας, της οποίας η γλώσσα διδάσκεται, απαντά στο πρόβλημα των κακών επιδόσεων των μαθητών μας στις ξένες γλώσσες και κυρίως των αλλοδαπών μαθητών μας και των μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να εντρυφήσουν στο σχεδιασμό της διδακτικής διαδικασίας, που χρησιμοποιεί ψηφιακά μέσα, θέατρο,βιωματικές μεθόδους για την διάχυση της γνώσης. Ακόμη, οι μαθητές μας που προέρχονται από οικογένειες χαμηλών οικονομικών και κοινωνικών τάξεων θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν έναν άλλο τρόπο ζωής όχι επιφανειακά αλλά σε βάθος.

Κινητικότητες: Επιλέχθηκαν 5 κινητικότητες στις οποίες συμμετείχαν 7 μόνιμοι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας διαφόρων ειδικοτήτων. Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν κύκλο μαθημάτων σχετικών με τους προαναφερθέντες στόχους. Πιο συγκεκριμένα οι κινητικότητες που υλοποιήθηκαν (με χρονολογική σειρά) είναι:

1η Κινητικότητα

Τίτλος προγράμματος επιμόρφωσης: "Flipped Classroom and Distance Learning: Following Finland" (Ανεστραμμένη τάξη και Εξ'αποστάσεως εκπαίδευση: ακολουθώντας την πρακτική της Φινλανδίας)

Προορισμός: Φινλανδία, Ελσίνκι

Ημερομηνίες υλοποίησης: 9 - 15 Μαϊου 2022

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: 2:

• Ζερβού Ελένη, κλάδου ΠΕ78, Κοινωνικών Επιστημών
  • Καραγιαννοπούλου Ελισάβετ, κλάδου ΠΕ86 - Πληροφορικής

2η Κινητικότητα

Τίτλος προγράμματος επιμόρφωσης: "French Methodology" (Μεθοδολογία Γαλλικών)

Προορισμός: Γαλλία, Ρουέν

Ημερομηνίες υλοποίησης: 20 - 24 Ιουνίου 2022

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: 1

• Τσεκούρα Ιωάννα, κλάδου ΠΕ05 - Γαλλικής Γλώσσας

Φορέας υλοποίησης: FRENCH IN NORMANDY

3η Κινητικότητα

Τίτλος προγράμματος επιμόρφωσης: "Methodology of Culture for Teachers of English" (Μεθοδολογία Πολιτισμού για Καθηγητές Αγγλικών)

Προορισμός: Ιρλανδία, Δουβλίνο

Ημερομηνίες υλοποίησης: 4 - 15 Ιουλίου 2022

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: 1:

• Κολιαράκη Χρυσούλα, κλάδου ΠΕ06 - Αγγλικής Γλώσσας

Φορέας υλοποίησης: ENGLISH MATTERS S.L.

4η Κινητικότητα

Τίτλος προγράμματος επιμόρφωσης: "Tablets and Smartphones: Using Mobile Devices as Educational Tools" (Ταμπλέτες και έξυπνα κινητά: χρησιμοποιώντας κινητές συσκευές σαν εργαλεία μάθησης)

Προορισμός: Ιταλία, Φλωρεντία

Ημερομηνίες υλοποίησης: 11 - 16 Ιουλίου 2022